Nagy Kornél: Andrea Santacroce bécsi apostoli nuncius 1698. évi kiadatlan levele az erdélyi örmény egyházi viszály kivizsgálása ügyében
Szerző / szerkesztő: Nagy Kornél
Megjelenés: Lymbus - Magyarságtudományi Forrásközlemények, 2020
Kiegészítő információk: évkönyv
ISBN / ISSN: ISSN 0865 0632
Kevés olyan bécsi apostoli nuncius volt, aki hivatali ideje során annyira behatóan és sokat foglalkozott az erdélyi örménység egyházi ügyeivel, mint Andrea Santacroce (1656−1712) bécsi (korábban varsói) nuncius (1696–1700), Seleucia in Isauria (in partibus infidelium) címzetes érseke.
Magát a dokumentumot Andrea Santacroce nuncius látta el kézjegyével, azonban Francesco Antonio Bertini (1658−1726), a bécsi apostoli nunciatúra általános ügyhallgatója és egyszersmind „irodaigazgatója” fogalmazta meg latin nyelven, majd miután ellenjegyezte, eljuttatta Rómába. A levél tartalma szoros összefüggésben állt az 1697-ben Besztercén kirobbant örmény egyházi viszállyal, amely az 1689. évben Lemberg városában megkötött egyházi unió eltérő értelmezéséből adódott.
[…] az Andrea Santacroce nuncius nevével fémjelzett irat indította el azt a folyamatot, amelynek eredményeképpen az erdélyi örmény közösség, még ha súlyos konfliktusok árán is, visszafordíthatatlanul katolikussá, vagy pedig unitussá lett a 17−18. század fordulóján, és ily módon teljesedett ki egyházi uniójuk.
A teljes kötet letölthető innen: https://epa.oszk.hu/01500/01500/00017/pdf/
A szerzőről:
Nagy Kornél a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának a történelem szakán diplomázott. Majd a budapesti Közép-Európa Egyetem középkortudományok szakán szerzett angol nyelvű diplomát. Mindeközben vendéghallgatóként, a nemzetközi hírű armenista Schütz Ödön (1916−1999) professzor armenisztikai kurzusait hallgatta az ELTE Bölcsészettudományi Karán. Még egyetemi tanulmányai során 1995−1999 között Calouste Gulbenkian Alapítvány jóvoltából örmény nyelvi stúdiumokat hallgatott a velencei Ca’ Foscari Egyetemen Levon Boghos Zekiyan mechitarista szerzetes-professzor (most Isztambul örménykatolikus érseke) vezetése alatt. Egyetemi diplomáinak a megszerzését követően az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskoláján szerzett doktori (PhD.) fokozatot. Értekezését Az erdélyi örmények katolizációja (1685−1715) címmel írta. A disszertáció kibővített és átdolgozott változata 2012-ben jelent meg hasonló címmel könyv formájában, az MTA Bölcsészettudományi Központ gondozásának köszönhetően. Ennek a monográfiának a jelentősen kibővített angol nyelvű változata pedig 2021-ben látott napvilágot The Church-Union of the Armenians in Transylvania címmel Göttingenben a Brill kiadó gondozásában. 2018-ban Monok István professzorral együtt angol nyelven kiadta a csíkszépvízi örménykatolikus plébánia könyvárának a katalógusát. 2019-ben ugyancsak könyv formájában kiadta a magyar őstörténet legfontosabb óörmény nyelvű forrásának, a Movsēs Dasxuranc’inak tulajdonított kaukázusi Albánia történetének a magyar nyelvű fordítását. 2020-ban a nyíregyházi Szent Atanáz Hittudományi Főiskola gondozásában monográfiát jelentetett meg a lengyelországi örmény egyházi unióról Lembergben kezdődött… Az örménykatolikus egyház születése címmel. 2022-ben az ELKH és a Libri Könyvkiadó együttes gondozásában jelent meg ismeretterjesztő kismonográfiája az erdélyi örmény közösség történetéről Az Ararát hegyéről a Hargitára. Örmények Erdélyben a 17−18. században címmel. Jelenleg akadémiai (nagy) doktori disszertációját írja Az erdélyi örménykatolikus egyház és az Apostoli Szentszék a 18. században munkacímmel.
KONTAKT
Erdélyi Örmény Kulturális Egyesület
Iroda: 1015 Budapest, Donáti u. 7/a
Postacím: 1251 Budapest, Pf. 70.
Telefon / Fax: 36/1/201-1011
magyar.ormeny@t-online.hu
Amennyiben kérdése lenne az itt olvasott tartalmakkal kapcsolatban, vagy információi vannak örmény vonatkozású történelmi vagy kulturális tényekről, kérjük írjon nekünk e-mailben a magyar.ormeny@t-online.hu címre. Köszönjük!