Nagy Kornél: Mártonffy György püspök és az erdélyi örmények

Tanulmányok, előadások

Szerző / szerkesztő: Nagy Kornél
Megjelenés: Erdélyi Múzeum, Kolozsvár, 2016/1
Kiegészítő információk: folyóirat
ISBN / ISSN: ISSN 1453-0961


Mártonffy György (1663−1721) püspököt nemcsak a magyarországi rekatolizáció egyik kulcsfi gurájaként, hanem az erdélyi katolicizmus legfontosabb megújítójaként tartják számon. Ő volt az első olyan római katolikus főpap, aki ténylegesen meg tudta vetni a lábát a fejedelemség területén, és több mint száz év elteltével képes volt valóban ellátni az addig betöltetlenül álló püspöki hivatalt Erdélyben. Viszonylagosan rövid ideig tartó egyházi hivatala során (1713−1721) sokat tett a megtépázott erdélyi katolicizmus helyreállításáért: támogatta az egyházi oktatást és a szerzetesrendeket, rendszeres egyházlátogatásokat végzett egyházmegyéjében, valamint sokat tett a mindennapi hitélet felvirágoztatásáért. A rendelkezésünkre álló kisszámú szakirodalom szerint Mártonffy püspök szívélyes kapcsolatokat épített ki az unitus hitű erdélyi örményekkel. Különösen kiegyensúlyozott volt ez a kapcsolat 1715 után, amikor is unitus püspökük, az egyházi uniót levezénylő Oxendio Virziresco (1654−1715) eltávozott az élők sorából.

Ezt a mondhatni idilli képet a közelmúlt levéltári kutatásai igencsak árnyalták. Sőt a szentszéki levéltárakban őrzött írott dokumentumok erről a kapcsolatról teljesen más tónusban számoltak be. Ezért a következőkben többek között arra teszünk kísérletet, hogy az eleddig részben feltárt, illetve még fel nem tárt kútfők alapján revízió alá vegyük Mártontffy püspöknek az erdélyi örményekkel fennálló viszonyát. Továbbá arra is választ keresünk cikkünkben, hogy a 17. század utolsó harmada óta milyen egyháztörténeti folyamatok vezettek a már Rómához hű erdélyi örmények és az erdélyi római katolikus püspök közötti viszony megromlásához.

 

A teljes kötet letölthető innen: https://www.eme.ro/servlet/eme/template/empublisher%2CPPaper.vm/paperid/717/layout/PEMIndexLayout.vm

 

A szerzőről:

Nagy Kornél a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának a történelem szakán diplomázott. Majd a budapesti Közép-Európa Egyetem középkortudományok szakán szerzett angol nyelvű diplomát. Mindeközben vendéghallgatóként, a nemzetközi hírű armenista Schütz Ödön (1916−1999) professzor armenisztikai kurzusait hallgatta az ELTE Bölcsészettudományi Karán. Még egyetemi tanulmányai során 1995−1999 között Calouste Gulbenkian Alapítvány jóvoltából örmény nyelvi stúdiumokat hallgatott a velencei Ca’ Foscari Egyetemen Levon Boghos Zekiyan mechitarista szerzetes-professzor (most Isztambul örménykatolikus érseke) vezetése alatt. Egyetemi diplomáinak a megszerzését követően az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskoláján szerzett doktori (PhD.) fokozatot. Értekezését Az erdélyi örmények katolizációja (1685−1715) címmel írta. A disszertáció kibővített és átdolgozott változata 2012-ben jelent meg hasonló címmel könyv formájában, az MTA Bölcsészettudományi Központ gondozásának köszönhetően. Ennek a monográfiának a jelentősen kibővített angol nyelvű változata pedig 2021-ben látott napvilágot The Church-Union of the Armenians in Transylvania címmel Göttingenben a Brill kiadó gondozásában. 2018-ban Monok István professzorral együtt angol nyelven kiadta a csíkszépvízi örménykatolikus plébánia könyvárának a katalógusát. 2019-ben ugyancsak könyv formájában kiadta a magyar őstörténet legfontosabb óörmény nyelvű forrásának, a Movsēs Dasxuranc’inak tulajdonított kaukázusi Albánia történetének a magyar nyelvű fordítását. 2020-ban a nyíregyházi Szent Atanáz Hittudományi Főiskola gondozásában monográfiát jelentetett meg a lengyelországi örmény egyházi unióról Lembergben kezdődött… Az örménykatolikus egyház születése címmel. 2022-ben az ELKH és a Libri Könyvkiadó együttes gondozásában jelent meg ismeretterjesztő kismonográfiája az erdélyi örmény közösség történetéről Az Ararát hegyéről a Hargitára. Örmények Erdélyben a 17−18. században címmel. Jelenleg akadémiai (nagy) doktori disszertációját írja Az erdélyi örménykatolikus egyház és az Apostoli Szentszék a 18. században munkacímmel.

Partnereink és támogatóink

 

KONTAKT
Erdélyi Örmény Kulturális Egyesület
Iroda: 1015 Budapest, Donáti u. 7/a
Postacím: 1251 Budapest, Pf. 70.
Telefon / Fax: 36/1/201-1011
magyar.ormeny@t-online.hu

Amennyiben kérdése lenne az itt olvasott tartalmakkal kapcsolatban, vagy információi vannak örmény vonatkozású történelmi vagy kulturális tényekről, kérjük írjon nekünk e-mailben a magyar.ormeny@t-online.hu címre. Köszönjük!

Copyright @ Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület 2018 Minden jog védve!