Ávedik Félix – Alexa Ferenc: Az örmény nép vallása és az örmény egyház (tanulmány)
Szent Gergely az Arsakidák régi örmény királyi családjából származott. Kappadochiában nevelkedett, de már serdülőkorában visszatért hazájába, s fiatalon megkezdette apostoli működését, az Evangélium magasztos tanainak honfitársaival való megismertetését.
bővebbenÁvedik Lukács: Az örmények honfiusitása (tanulmány)
Az 1791-iki országgyűlés földeríté az örmény népnek „arany napját”, mert ez hozta meg biztonságának örömét.
bővebbenÁvedik Lukács: Örmények az Árpád-házi és a következő királyok idejében, Ani feldulatása. Menekülés a szélrózsa minden irányába (tanulmány)
Azért helyesen következteti a tudós Lukácsi, hogy az örmények a magyarokkal egyesülve részt vettek a honfoglalás nagy és nehéz munkájában.
bővebbenGyarmati Béla: Szamosújvár városa házainak tulajdonosai, a régi (1851) népösszeírás, t.jegyzék, és az 1892ki uj házszámokkal
Az Ávédik család tulajdonában lévő dokumentum kutatható átirata Szamosújvár város háztulajdonosainak nevével 1851-ből, majd 1892-ben kiegészítve az új házszámokkal.
bővebbenBalogh Margit: Az örmény katolikus fogolykiváltó boldogasszony és Világosító Szent Gergely személyi plébánia (tanulmány)
A Magyarországon élő magyarörmény közösség egyházának és múzeumának sorsa Budapesten Trianon után.
bővebbenCzárán István: Az erdélyi örmények rövid története jogi megközelítésből (előadás)
Habár az örmények között sok nemesi származású volt, mégsem tekintették nemeseknek őket, sőt azok, akik I. Apaffy fejedelemtől, majd a későbbiekben III. Károly-, Mária Terézia- és a többi magyar királytól címeres leveleket kaptak nem nyertek alkalmazást hivatalokban.
bővebbenGarda Dezső: A gyergyószentmiklósi örményekről a letelepedéstől a 19. század közepéig (előadás)
A gyergyószentmiklósi örményeknek 1669-1672 közötti, majd a későbbi időszakban meghatározó szerepük volt a többi örmény település létrejöttének előkészítésében. Az örmény családok első nagyobb csoportja 1637-ben lelt végleges otthonra a településen.
bővebbenKovács Bálint: Örmények Erdélyben (A 17. századi betelepedéstől a 20. századig) (tanulmány)
Örmények a Kárpát-medencében már a középkor óta ismertek, e terület alkotmányjogi változásai, a helyi társadalom sokszínűsége az örmények történetét, nyelvét, kultúráját sok irányból befolyásolta. Tanulmányunk a levéltárban kutatónak kíván segíteni.
bővebbenSasvári László: Velence örmény emlékei – Speciális örmény útikalauz (cikk)
Csoportunkat Velencében a San Marco téri hajóállomáson Fogolyán Miklós mechitarista atya várta, s az Ő kalauzolásával kerestük fel a város örmény vonatkozású emlékeit, illetve adott ismertetést azokról is, melyeket nem tudtunk megtekinteni.
bővebbenGyertyánffy Ágnes: Kicsi életem (tanulmány)
Gyertyánffy Ágnes önéletrajzi írása korkép életéről, családjáról és a társadalomról, békében és háborúban, országról országra sodródva, s végül Budán megállapodva.
bővebbenTudástár
Válassza ki, hogy milyen típusú műveket szeretne megtekinteni. Amennyiben egy bizonyos téma érdekli, kérjük használja a fenti kulcsszavas keresőt, vagy a Téma szerinti keresést.
KONTAKT
Erdélyi Örmény Kulturális Egyesület
Iroda: 1015 Budapest, Donáti u. 7/a
Postacím: 1251 Budapest, Pf. 70.
Telefon / Fax: 36/1/201-1011
magyar.ormeny@t-online.hu
Amennyiben kérdése lenne az itt olvasott tartalmakkal kapcsolatban, vagy információi vannak örmény vonatkozású történelmi vagy kulturális tényekről, kérjük írjon nekünk e-mailben a magyar.ormeny@t-online.hu címre. Köszönjük!