A 300 éves örmény szertartású római katolikus egyház és közösségei Magyarhonban régen és ma, Konferencia, Budapest 2000 szeptember 29-október 01. (Szerkesztette: Issekutz Sarolta)
Harmadik alkalommal rendezte meg az Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület az örménykatolikus egyházról, a magyarörmény civil szervezeteiről, közösségi életéről, múltjáról, jelenéről és jövőjéről a konferenciát 2000 őszén, amelynek anyagát tartalmazza ez a könyv.
bővebbenSzongott Kristóf: A magyarhoni örmény családok GENEALOGIÁJA tekintettel ezeknek egymás között levő rokonságára, s a vezeték- és keresztnevek etymológiai értemére
Szongott Kristófnak ez a könyve a magyarörmények legfontosabb alap műve,” névbibliája”, amely kapcsot képez az eredeti örmény és magyarrá változtatott nevek között, valamint itt van leírva a „magyarörmény nemzetség”.
bővebbenA Romániai Katolikus Örmények Ordináriátusa Szamosújvár 2001
Tehát az örmény nép megkeresztelkedésének 1700. évfordulóját üljük a Nagy Örmény Jubileumi esztendőben, 2001-ben. A Nagy Örmény Jubileum jó alkalom arra, hogy kezetekbe adjam a Romániai Örmény Katolikus Ordináriátus, Egyházmegyétek jubileumi sematizmusát (évkönyvét).
Jakubinyi György érsek, örmény apostoli kormányzó
Az erdélyi magyarörmények társadalmi szerepe, az örmény-katolikus egyháza és identitástudata régen és ma, Konferencia, Szamosújvár 1999. november 20-21. (Szerkesztette: Issekutz Sarolta)
Ezen kötetben a Szamosújvárott 1999. november 20-21. között megrendezésre került 2. egyházi konferencia anyagát tesszük közkinccsé, mellyel tehát egyúttal az utókor számára is kutatható anyagot biztosítunk.
bővebbenAz örmény katolikus egyház története és művészete, Konferencia, 1997 november 20-22. (Szerk.: Fancsali János és Issekutz Sarolta)
Az 1997. február 14. napján megalakuló Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület megtartotta első konferenciáját 1997. november 20-22 között „Az Örmény-katolikus egyház története és művészete” címmel.
bővebbenBalázs-Bécsi Attila: Szamosújvári örökség
Alapvető célom bemutatni, megismertetni Szamosújvár fontosabb építészeti értékeit és mellette rávillantani arra is, hogy az alapító örmény közösség felbomlása és más, abban a korszakban alapvetően nem urbánus mentalitású közösségek betelepedése milyen törést okozott a település urbanisztikai fejlődésében. (Balázs Bécsi Attila)
bővebbenBernád Rita – Kovács Bálint: A Szamosújvári Örmény Katolikus Gyűjtőlevéltár Repertórium
Szamosújvári Örmény Katolikus Gyűjtőlevéltár magába foglalja az erdélyi katolikus örmények teljes levéltári anyagát, a levéltárakban kutatók munkáját kívánja könnyíteni, és egyben a történetírást szolgálni, magyar, román és angol nyelven. (részlet dr. Jakubinyi György előszavából)
bővebbenBodurian János: Vörös Hold
A Nagy háborúban kiontott vérből, melynek legnagyobb része örmény volt, tavak lettek, azt a vörös színt tükrözte vissza a hold.
És én, kedves olvasóm, a Nagy háború ideje alatt valóban megtörtént, egy pár epizódot fogok elbeszélni, melynek a vörös hold volt a szemtanúja.
Bona Gábor: Az 1848/49-es szabadságharc örmény hősei
Köztudott, hogy a ’48֊as szabadságharc 1849. október 6-án mártírhalált halt tizenhárom katonai vezetője közül kettő, Kiss Ernő és Lázár Vilmos örmény eredetű családból származott, s megemlékeznek lexikonjaink egy harmadik örmény születésű hőséről, Czecz János tábornokról is. Az már kevésbé ismert, hogy Magyarország örmény polgárai 1848/49-ben lélekszámukat és erejüket szinte meghaladó mértékben támogatták a magyar nemzet küzdelmét.
bővebbenBudapest Főváros II. kerület Örmény Önkormányzat Beszámolója 1-2., (Szerkesztette: Issekutz Sarolta)
A Budapest Főváros II. kerület Örmény Önkormányzat kiadta két részben az elmúlt ciklusban végzett munkájukról készített Beszámolót.
bővebbenTudástár
Válassza ki, hogy milyen típusú műveket szeretne megtekinteni. Amennyiben egy bizonyos téma érdekli, kérjük használja a fenti kulcsszavas keresőt, vagy a Téma szerinti keresést.
KONTAKT
Erdélyi Örmény Kulturális Egyesület
Iroda: 1015 Budapest, Donáti u. 7/a
Postacím: 1251 Budapest, Pf. 70.
Telefon / Fax: 36/1/201-1011
magyar.ormeny@t-online.hu
Amennyiben kérdése lenne az itt olvasott tartalmakkal kapcsolatban, vagy információi vannak örmény vonatkozású történelmi vagy kulturális tényekről, kérjük írjon nekünk e-mailben a magyar.ormeny@t-online.hu címre. Köszönjük!