20 éves az Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület és a Képviselőiből alakult II. kerületi Örmény Ökormányzat
Az Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület 20 évvel ezelőtt, 1997-ben alakult meg. A Budapest II. ker. Marczibányi Téri Művelődési Központban e kerek évforduló alkalmából kiállítást szervezett a Budapest Főváros II. kerületi Örmény Önkormányzat.
bővebbenA 300 éves örmény szertartású római katolikus egyház és közösségei Magyarhonban régen és ma, Konferencia, Budapest 2000 szeptember 29-október 01. (Szerkesztette: Issekutz Sarolta)
Harmadik alkalommal rendezte meg az Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület az örménykatolikus egyházról, a magyarörmény civil szervezeteiről, közösségi életéről, múltjáról, jelenéről és jövőjéről a konferenciát 2000 őszén, amelynek anyagát tartalmazza ez a könyv.
bővebbenSzongott Kristóf: A magyarhoni örmény családok GENEALOGIÁJA tekintettel ezeknek egymás között levő rokonságára, s a vezeték- és keresztnevek etymológiai értemére
Szongott Kristófnak ez a könyve a magyarörmények legfontosabb alap műve,” névbibliája”, amely kapcsot képez az eredeti örmény és magyarrá változtatott nevek között, valamint itt van leírva a „magyarörmény nemzetség”.
bővebbenÁvedik Félix – Alexa Ferenc: Az örmény nép vallása és az örmény egyház (tanulmány)
Szent Gergely az Arsakidák régi örmény királyi családjából származott. Kappadochiában nevelkedett, de már serdülőkorában visszatért hazájába, s fiatalon megkezdette apostoli működését, az Evangélium magasztos tanainak honfitársaival való megismertetését.
bővebbenÁvedik Lukács: Az örmények honfiusitása (tanulmány)
Az 1791-iki országgyűlés földeríté az örmény népnek „arany napját”, mert ez hozta meg biztonságának örömét.
bővebbenÁvedik Lukács: Örmények az Árpád-házi és a következő királyok idejében, Ani feldulatása. Menekülés a szélrózsa minden irányába (tanulmány)
Azért helyesen következteti a tudós Lukácsi, hogy az örmények a magyarokkal egyesülve részt vettek a honfoglalás nagy és nehéz munkájában.
bővebbenAz erdélyi magyarörmények társadalmi szerepe, az örmény-katolikus egyháza és identitástudata régen és ma, Konferencia, Szamosújvár 1999. november 20-21. (Szerkesztette: Issekutz Sarolta)
Ezen kötetben a Szamosújvárott 1999. november 20-21. között megrendezésre került 2. egyházi konferencia anyagát tesszük közkinccsé, mellyel tehát egyúttal az utókor számára is kutatható anyagot biztosítunk.
bővebbenAz örmény katolikus egyház története és művészete, Konferencia, 1997 november 20-22. (Szerk.: Fancsali János és Issekutz Sarolta)
Az 1997. február 14. napján megalakuló Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület megtartotta első konferenciáját 1997. november 20-22 között „Az Örmény-katolikus egyház története és művészete” címmel.
bővebbenBalogh Margit: Az örmény katolikus fogolykiváltó boldogasszony és Világosító Szent Gergely személyi plébánia (tanulmány)
A Magyarországon élő magyarörmény közösség egyházának és múzeumának sorsa Budapesten Trianon után.
bővebbenBányai Elemér (1875-1915)
Bányai Elemért tekinti a magyar-örmény irodalmi köztudat az igazi és jellegzetes örmény írónak, aki a régi idők és modern kor határán élt, gyermekként még személyesen megtapasztalhatta magát a valódi, hagyomány vezérelte örmény életet.
bővebbenTudástár
Válassza ki, hogy milyen típusú műveket szeretne megtekinteni. Amennyiben egy bizonyos téma érdekli, kérjük használja a fenti kulcsszavas keresőt, vagy a Téma szerinti keresést.
KONTAKT
Erdélyi Örmény Kulturális Egyesület
Iroda: 1015 Budapest, Donáti u. 7/a
Postacím: 1251 Budapest, Pf. 70.
Telefon / Fax: 36/1/201-1011
magyar.ormeny@t-online.hu
Amennyiben kérdése lenne az itt olvasott tartalmakkal kapcsolatban, vagy információi vannak örmény vonatkozású történelmi vagy kulturális tényekről, kérjük írjon nekünk e-mailben a magyar.ormeny@t-online.hu címre. Köszönjük!